Jesenji skup uzgajivača Borovnice

U subotu, 05.11.2018. godine u Sava Centru, održan je "Jesenji skup uzgajivača Borovnice", u organizaciji Voćarske Zadruge Borovnica.
Predavači na skupu su bili eksperti iz svojih oblasti:
prof dr Jasminka Milivojević, sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu, koje je govorila o Zasadima borovnice u Srbiji.
dr Predrag Milovanović koji je govorio o Zaštiti Borovnice.
Tadeusz Kusibab iz Krakowa, Poljska, vlasnik najveće laboratorije za proizvodnju sadnog materijala za borovnicu u Evropskoj Uniji i jedan od vodećih evropskih naučnika, koji je učesnicima skupa govorio o načinu proizvodnje sadnica borovnice.
Aleksandar Pavlović, director USAID Projekta za Konkurentnu Privredu Srbije, koji je učesnicima naglasio važnost konkurentnosti I unapređivanja u poljoprivrednoj proizvodnji.
Dušan Dobrijević, direktor Voćarske zadruga Borovnica, koji je pričao o neophodnosti udruživanja, ukrupnjavanja i razmene mišljenja svih proizvođača Borovnice u Srbiji.
Veliko interesovanje za predavanja
Za skup je vladalo vrlo veliko interesovanje, bilo je prisutno više od 180 učesnika, osoblje Sava Centra je moralo da pronađe stolice da bi svi zainteresovani mogli da se smeste.
Skup je počeo sa izlaganjem T. Kusibab, koji je pričao o načinu proizvodnje sadnog materijala, sa naglaskom na neophodnost zasnivanja zasada sa sadnim materijalom koji je apsolutno siguran i certifikovan. Prikazao je proces proizvodnje sadnog materijala u njegovim laboratorijama i rasadnicima, a posebno zadovoljstvo je istakao veličinom skupa i pitanjima koja je dobijao od učesnika.
Najveća zainteresovanost učesnika skupa bila je za, očekivano, prof dr Jasminku Milivojević, koja je prikazala vrhunsku prezentaciju njenog rada u prethodnim godinama, sa primerima dobre prakse u raznim zasadima u Srbiji, različitim načinima gajenja borovnice, njenih zapažanja prilikom poseta stranim saradnicima.
Po rečima prof.dr Jasminke Milivojević, veoma je bitno da se prilikom podizanja zasada potraži stručna pomoć inženjera poljoprivrede jer se samo na taj način može doći do dobrih rezultata.
Profesorka Milivojević je istakla i da ukupne proizvodne površine pod zasadima borovnice trenutno iznose oko 1000 ha i da se očekuje dalji trend povećanja. Od 2013. godine, čak se proizvodnja povećala , za pet puta. Najveći broj podignutih zasada nalazi se u okolini Arilja, Užica, Bajine Bašte, Ljiga, Mladenovca, Aranđelovca, Topole, Kragujevca, Šapca, Loznice, Knjaževca i Vlasinskog jezera. Najviše je zasputpljena sorta Duke i pored činjenice da smo prethodnih godina imali produkciju novih sorti, ali koje su ostale na nivou pratećih sorti, kao dopunske sorte i služe kao oprašivači sorti Duke.
Dr Predrag Milovanović je govorio o potrebama pravovremene zaštite Borovnice, sa primerima dobre prakse.
Direktor USAID Projekta za Konkurentnu privredu, Aleksandar Pavlović, učesnicima je govorio o velikom značaju profesionalizacije naše Poljoprivrede u cilju Konkurentnosti na evropskim I svetskim tržištima, o naporima koje USAID u okviru Projekta ulaže u to da se maksimalno profesionalizuje voćarska proizvodnja, govorivši pri tom o vertikalnoj profesionalizaciji poljoprivredne proizvodnje (formiranju proizvodno potrošačih lanaca u kojima svako radi ono u čemu je najbolji). Direktor Pavlović je govorio o uspešnom Projektu doniranja GlobalGap certifikata poljoprivrednim proizvođačima od strane USAID Projekta, koje je u toku tekuće godine sprovedeno u saradnji sa Hladnjačama Brestovik i njihovim komitentima.
Dušan Dobrijević, direktor, u ime organizatora seminara ponovio je da je neophodno udruživanje, ukrupnjavanje i razmena mišljenja svih proizvođača Borovnice u Srbiji.
Najavljeno je da će u februaru 2019-te biti organizovana prezentacija načina rezidbe borovnice, gde će kao gosti biti dovedeni profesionalni rezači iz Poljske, Austrije i iz Srbije i gde će zajedno obrađivati vrlo interesantnu temu optimalne Rezidbe borovnice, temu koja je možda i najinteresantnija i najmanje obrađivana tema za sve proizvođače borovnice u Srbiji.

